New York Arm Wrestling Association

***NYC BIG APPLE GRAPPLE XXVIII***

USA / INTERNATIONAL PRO ARM WRESTLING CHAMPIONSHIPS

HOSTED BY THE INTREPID SEA-AIR-SPACE MUSEUM - NEW YORK CITY, NY.

MEDIA WB/WPIX-TV, UPN-TV, ARM-TV, STRENGTHNET.COM -TV,

L MAGAZINE, NEWSDAY, NY DAILY NEWS AND MUCH MORE

N E W Y O R K A R M W R E S T L I N G . C O M - (718) 544-4592

OFFICIAL RESULTS MARCH 19, 2005

150 LB. LIGHT WEIGHT CLASS NAME HOMETOWN TEAM

1ST PLACE UMIT KIYAK BROOKLYN, NY. TURKEY

2ND PLACE GEORGE YASHINSKI OLYPHANT, PA. PA.

3rd PLACE MUSTAFA MURSAWGUS VIRGINIA BEACH, VA. TURKEY

175 LB. MIDDLE WEIGHT CLASS

1ST PLACE RICHARD CALERO BRONX, NY. BRONX

2ND PLACE CARLOS FERREIRA BELLEVILLE, NJ. BRAZIL

3RD PLACE PAT BAFFA WHITESTONE, NY. QUEENS

200 LB. LIGHT HEAVY WEIGHT CLASS

1ST PLACE CHRISTOPHER MYERS WHITESTONE, NY. QUEENS.

2ND PLACE ALPER COSAR WOODBRIDGE, VA. TURKEY

3RD PLACE DAN SORRESE DEER PARK, NY. LONG ISLAND

225 LB. HEAVY WEIGHT CLASS

*1ST PLACE (NYC KING OF ARMS) Mamuka Pajishvili BROOKLYN REPUBLIC OF GRORGIA

2ND PLACE KEVIN NELSON HOLBROOK, NY. LONG ISLAND

3RD PLACE JACK PEDRO MONROE, NY. NY. STATE

SUPER HEAVY OPEN WEIGHT CLASS

1ST PLACE TIM BRESNAN LISBON, CT. CT.

2ND PLACE PETER MILANO STRATFORD, CT. CT.

3RD PLACE REGGIE WARD MIDDLETOWN, CT. CT.

MASTERS 45+ YEARS LIGHT WEIGHT CLASS

1ST PLACE RON KLEMBA PORTLAND, CT. CT.

2ND PLACE MILT CHRISTMAS BALTIMORE, MD. MD.

3RD PLACE HARRY WILSON BROOKLYN, NY. BROOKLYN

MASTERS 45+ YEARS OPEN WEIGHT CLASS

1ST PLACE BOBBY BUTTAFUOCO ROCKVILLE CENTRE, NY. LONG ISLAND

2ND PLACE ALEXANDER POZDNYAKOV RUSSIA RUSSIA

3RD PLACE JEAN DAIGLE BRISTOL, CT. CT.

SENIORS 60+ YEARS OPEN WEIGHT CLASS

1ST PLACE JEAN DAIGLE BRISTOL, CT. CT.

2ND PLACE BOB COLUMBE ALBANY, NY. NY. STATE

3RD PLACE NO THIRD PLACE----------------------------------------------------------------------

MEN LEFT HAND 175 LB. WEIGHT CLASS

1ST PLACE RON KLEMBA PORTLAND, CT. CT.

2ND PLACE RICHARD CALERO BRONX, NY. BRONX

3RD PLACE JON VINIKOOR RICHBORO, PA. PA.

MEN LEFT HAND SUPER HEAVY WEIGHT CLASS

1ST PLACE KEVIN NELSON HOLBROOK, NY. LONG ISLAND

2ND PLACE DAN FORTUNA WADING RIVER, NY. LONG ISLAND

3RD PLACE JOSEPH MILANO STRATFORD, CT. CT.

WOMEN LIGHT WEIGHT CLASS

1ST PLACE LAUREN COLANTROPO BABYLON, NY. LONG ISLAND

2ND PLACE MIRLINE BERROUET SO. OZONE PARK, NY. QUEENS, NY.

3RD PLACE SUSAN FISCHER FAIRLESS HILLS, PA. PA.

WOMEN OPEN WEIGHT CLASS

**1ST PLACE (NYC QUEEN OF ARMS) CYNTHIA YERBY WOLF, OKLAHOMA OKLAHOMA

2ND PLACE CINDY LOONAY MILFORD CT. CT.

3RD PLACE CAMILLE BURFORD MANHATTAN, NY. MANHATTAN

__________________________________________________________________________________________________________________________

*NYCs KING OF ARMS - 2 TIME WINNER - Mamuka Pajishvili - REPUBLIC OF GEORGIA

**NYCs QUEEN OF ARMS - 6 TIME WINNER - CYNTHIA YERBY WOLF, OKLAHOMA

TEAM CHAMPIONSHIP 1ST PLACE - Connecticut 37 POINTS

2ND PLACE Long Island 28 POINTS

3RD PLACE (TIE) Turkey and Queens 11 POINTS


Email: nyawa@aol.com

This site Maintained by Maenza Inc.

Copyright 2001 - NEW YORK ARM WRESTLING ASSOCIATION INC. {NYAWA} NewYorkArmWrestling.Com or nycarms.com - All rights reserved. The information contained on the NYAWA Website may not be copied, distributed, published, broadcast, rewritten or otherwise utilized for inclusion in any other website or for any commercial purpose, without prior written authority of The New York Arm Wrestling Association Inc.