NEW YORK ARMWRESTLING® ASSOCIATION

SPONSORED BY: Astella Development
Astroland Amusement Park & Ironmind ®Captain’s of Crush® Grippers

26th ANNUAL 2008 'KINGSBORO'

GOLDEN ARM CHAMPIONSHIPS

Featuring

THE STRONGEST ARM IN BROOKLYN
Held at Astroland Amusement Park
CONY ISLAND BEACH, BROOKLYN, NY.

In cooperation with the City of New York Parks & Recreation
Contact: Gene Camp (718) 544-4592 – nyawa@aol.com
Website: www.nycarms.com

As seen on: NBC-TV, Fox 5-TV Good Day NY, News 12 BK-TV, Timeout Magazine, NY Daily News, NYTimes, Brooklyn Paper, Courier Life, Bay News, Bronx Times

BATTLE FOR THE TITLE OF STRONGEST ARM IN BROOKLYN


The Women Finals Match
Last year's defending champion Mirline Berrouet from So. Ozone Park, NY. (Left) pins third place finisher Kristen Czerw from Bayside, NY. Olga Fuentes from Ford, NJ. took second place.

BATTLE FOR THE TITLE OF STRONGEST ARM IN BROOKLYN

The Men's Final Match
Dan Fortuna from Wading River, LI (Left) lost the final match to last year's defending champion Arsen Shoshiashvili from Republic of Georgia for the title of Strongest Arm in Brooklyn, Fortuna was second and Sean Ringgold from Rockaway, NY, was third.

*******************************************************

JULY 26, 2008 OFFICIAL AWARD CEREMONY

Photos include presenter and sponsor Judi Orlando executive director of Astella Development Corp. Award Ceremony included Ironmind® Captain's of Crush® Grippers & Astroland Amusement Park Ride Coupons
Photos By: Ted Levin - See more at: tedsphotos.smugmug.com


STRONGEST ARM IN BROOKLYN CHAMPIONS
L to R Male Champion Arsen Shoshiashvili Republic of Georgia, Judi Orlando Astella Development Corporation, Gene Camp New York Arm Wrestling Assoc. & Female Champion Mirline Berrouet So. Ozone Park


Captain's of Crush® Grippers KINGSBORO MVP AWARD WINNERS
*ARSEN SHOSHIASHVILI - *MIRLINE BERROUET with JUDI ORLANDO


WOMENS LIGHT WEIGHT
1ST PLACE Kathryn Bodolato Howard Beach, NY.
2ND PLACE Vanessa DiSalvo Island Park, NY
3RD PLACE Celline Tirona Queens Village, NY.


WOMENS OPEN WEIGHT
1ST PLACE Mirline Berrouet So. Ozone Park, NY.
2ND PLACE Olga Fuentes Fords, NJ.
3RD PLACE Kristen Czerw Bayside, NY.


175 PRO
1ST PLACE Artak Pertosyn Brooklyn,NY.
2ND PLACE Harry Wilson Brooklyn, NY.
3RD PLACE Mike Hall Bronx, NY.


MASTER 45+Years
1ST PLACE Harry Wilson Brooklyn, NY.
2ND PLACE Steven Broadman Brooklyn, NY.
3RD PLACE Mike Hall Sr. Bronx, NY.


LEFT OPEN WEIGHT CLASS
1ST PLACE Arjun Nagpal Elmhurst, NY.
2ND PLACE Danny Nolan No. Babylon, NY.
3RD PLACE Daniel Desoto Fresh Meadows, NY.


200 LEFT
*1ST PLACE Lajos Konya Jersey City, NJ.
2ND PLACE Julio Rosario Fords, NJ.
3RD PLACE Gilbert Figueroa Brooklyn, NY
*Arm-Star Award (Winner R & L Contests)


175 LEFT
1ST PLACE Taka Kono Woodside, NY.
2ND PLACE Devin Worrell Corona, NY.
3RD PLACE Mike Tattoo Howard Beach, NY.


226+ R 0PEN WEIGHT CLASS
1ST PLACE Jordan Guariglia Jersey City, NJ.
2ND PLACE Karol Brozowkiski Yonkers, NY
3RD PLACE Arjun Nagpal Elmhurst, NY.


225 R
1ST PLACE Greg Gavin Long Beach, NY.
2ND PLACE Frank Kaestner Island Park, NY.
3RD PLACE Miguel Rodriguez Brooklyn, NY.


200 R
*1ST PLACE Lajos Konya Jersey City, NJ.
2ND PLACE Kirill Shuolyar Brooklyn, NY.
3RD PLACE Iskandar Nazarov Tajikistan
*Arm-Star Award (Winner R & L Contests)


175 R
1ST PLACE Max Krvantsev Brooklyn, NY.
2ND PLACE Akmal Khudayberganov Uzbekistan
3RD PLACE Taka Kono Woodside, NY.


150 R
1ST PLACE Liudvik Kazapetian (L) Armenia
2ND PLACE Christopher Arizmendi (R) Corona, NY.
3RD PLACE Francisco Santos Jamaica, NY. (Not pictured)