NEW YORK ARMWRESTLING® ASSOCIATION

SPONSORED BY: Exit Realty, Captain’s of Crush® Grippers

Hosted By: Walkers Shortbread

Contact: Gene Camp (718) 544-4592 – nyawa@aol.com

Tournament Directors: Dan Fortuna and Mike Selearis

Website: www.nycarms.com

30ST ANNUAL EXIT REALTY LONG ISLAND

GOLDEN ARM CHAMPIONSHIPS

Featuring

THE STRONGEST ARM ON LONG ISLAND

Held at the 48th Annual Scottish Games

Old Westbury Gardens, Old Westbury, NY.

Qualifier for the Finals at the Port Authority Bus Terminal – NYC on Nov. 13

Media

Fox 5 TV News, News12 LI TV, Univision TV, Timeout NY Magazine, Newsday, Westbury Times, Bronx Times

AUGUST 23, 2008 OFFICIAL RESULTS

WEIGHT CLASS       NAME                             HOMETOWN

 

PROFESSIONAL

PRO SIT-DOWN $500 SUPER MATCH

1ST PLACE     Bobby Buttafuoco              Rockville Centre, NY.

2ND PLACE      Kevin Nelson                        Holbrook, NY.                          

PRO (R) LIGHT SUPER MATCH

1ST PLACE     Michael Hall                         Bronx, NY.

2ND PLACE     Akmal Khudayberganov          Uzbekistan (Flushing, NY.)         

PRO (R) HEAVYWEIGHT OPEN

*1ST PLACE  Greg Gavin (LI Strongest Arm) - Island Park, NY.   

2ND PLACE      Lajos Konya                          Jersey City, NJ.

3RD PLACE      Kevin Nelson                         Holbrook, NY.

********************************************************

WOMEN

LIGHT SUPER MATCH

1ST PLACE      Ann Moyer                           Hicksville, NY.

2ND PLACE      Amy Balletta                          Hicksville, NY.

WOMEN MIDDLE SUPER MATCH

*1ST PLACE Joanne Amato (LI Strongest Arm) - Jersey City, NJ.

2ND PLACE      Alexandra Lawson                  Melville, NY.

WOMEN OPEN SUPER MATCH

1ST PLACE      Olga Fuentes                      Old Bridge, NJ.

2ND PLACE       Kristen Czerw                       Bayside, NY.

********************************************************

 

 

 

AMATEUR LEFT

150 LEFT SUPER MATCH

1ST PLACE      Mike Tattoo                        Howard Beach, NY.

2ND PLACE      Akmal Khudayberganov         Uzbekistan (Flushing, NY.)           

LEFT  LIGHT

*1ST PLACE   Lajos Konya                         Jersey City, NJ.

2ND PLACE      Julio Rosario                          Bronx, NY.                             

3RD PLACE       Phil Bellia                              Islip Terrace, NY.

LEFT HEAVY

1ST PLACE     Sean Sparandero                     Staten Island, NY.

2ND PLACE      Daniel Desoto                            Fresh Meadows, NY.                               

3RD PLACE       Doug Stoyer                             Tolland, CT.

**************************************************

AMATEUR RIGHT

LIGHT RIGHT

1ST PLACE     Ryan Skiff                                Tupper Lake, NY

2ND PLACE      Benny Jacobsen                        Denmark

3RD PLACE      Joe Ross                                   Whitestone, NY.

MIDDLE RIGHT

1ST PLACE      Ryan Skiff                               Tupper Lake, NY

2ND  PLACE      Cory Schwartz                          Patchogue, NY.

3RD  PLACE      Julio Rosario                             Bronx, NY.                             

OPEN RIGHT

1ST  PLACE    Jordan Guariglia                     Jersey City, NJ.

2ND  PLACE     Karol Brozowkiski                     Yonkers, NY

3RD  PLACE     Daniel Desoto                           Fresh Meadows, NY.                               

* Greg Gavin (Male Strongest Arm on Long Island Award)

*Joanne Amato (Female Strongest Arm on Long Island Award)

* Lajos Konya (Left Strongest Arm Award)

TEAM CHAMPIONSHIP:

1ST PLACE       Long Island      35 Points

2ND PLACE        New Jersey        31 Points                     

3RD PLACE        NYS                   17 Points

*******************************************************

Gold Sponsor: Hector Castillo Owner – Exit Realty

Silver Sponsor: Ironmind® – Captain’s of Crush® Grippers

Host/Bronze Sponsor: Walkers Shortbread

Referees: Bobby Buttafuoco, Jason Vale

Coordinator: Bobby Buttafuoco

Scorekeepers: Jared Vale, Christopher Colantropo

MC: Gene Camp - NYAWA Founder/President

Scottish Games Executive Director: James Hogg

Tournament Directors: Dan Fortuna and Mike Selearis

Sanctioned By: New York Arm Wrestling® Association